Bluķa vakars un maskotais gājiens Vecrīgā
Kļūsti par pasākuma dalībnieku! Pievienojies maskā vai bez tās, garantējam vietu pie striķa vai aicinām ierasties ar savu bluķi.
Pasākuma norise:
17.45 Svētku
dalībnieki pulcējas Rātslaukumā
18.00 – 18.10 Svētku
sākums
18.10 –
18.50 Bluķa vilkšana maršrutā:
Rātslaukums, Skārņu iela, Audēju iela, Vaļņu iela, Kaļķu iela, Līvu
laukums, Zirgu iela, Doma laukums, Rātslaukums.
18.50 – 19.10 Ziemassvētku
ugunskurs Rātslaukumā. Rituāls. Bluķa dedzināšana.
19.10 – 20.00 Ziemas
saulgriežu svētku svinēšana Rātslaukumā. Sadziedāšana, sadancošana, rotaļas.
Bluķa vilkšanas tradīcijai ir sena, rituāla nozīme, kas ietver ideju par aizgājušā gada grūtumu, nedienu sakopšanu un to simbolisku sadedzināšanu bluķa veidolā, tam līdzi sadedzinot visas gada neveiksmes, ļaunumus un bēdas, vietā atstājot gaismu.
Dalība pasākumā bez maksas.
Pasākumā iespējama fotografēšana un filmēšana.
TLMS “Valdziņš” svin 50 gadu jubileju
No 7. decembra līdz 12. janvārim Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” apskatāma Tautas lietišķās mākslas studijas “Valdziņš” 50 gadu jubilejas izstāde “Valdziņš pie valdziņa, rakstiņš pie rakstiņa”.
Tautas lietišķās mākslas studija “Valdziņš” savu darbību sāka 1974. gadā un šogad atzīmē cēlu jubileju – 50 gadus. Studija stāsta: “Visu piecdesmit gadu garumā esam likuši valdziņu pie valdziņa, tad rakstiņu pie rakstiņa, lai izveidotu sevi, studiju, kopienu, kurā pulcējamies, lai regulāri radītu jaunas un jaunas tradīcijas un darbus. Kā valdziņu pie valdziņa mēs šo gadu garumā esam krājuši pieredzi un veidojuši savu īpašo raksturu, šo gadu laikā esam noadījuši vairākus simtus cimdu un zeķu pārus.”
Studijas vadītāja Sandra Lismane uzsver: “Jubilejas izstādē vēlamies dalīties ar ikvienu izstādes apmeklētāju tajā, kas mums ir ļoti dārgs. Līdzīgi kā muižkungi un baroni savās muižās un pilīs, arī mēs pie sienas izliekam savus radošos un rakstainos darbus, ko radījušas jau pieredzējušās studijas dalībnieces un tās, kuras studijā pieredzi sākušas krāt tikai nesen. Dižojamies ar saviem etnogrāfiskajiem cimdiem. Lepnums arī par to, ka TLMS “Valdziņš” ir iekļauta nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā kā studija, kas saglabā adīšanas prasmes. Šoreiz jubileju svinam ziemā, kad visbiežāk arī nēsājam adījumus, eksponēti radošie darbi, kas savijas mūsu redzējumā par Ziemassvētku eglīti.”
Izstāde apskatāma
katru dienu no plkst. 10.00 līdz plkst. 18.00, Jaunielā 29A.
Ieejas maksa 1,00 EUR.
Izstādes tapšanu atbalstīja Rīgas valstspilsētas pašvaldība.
Bērnu vokālā studija “Knīpas un Knauķi” un Čučumuižas rūķīši aicina uz Ziemassvētku koncertu
19. decembrī plkst. 18.00 Kultūras pilī “Ziemeļblāzma”, Ziemeļblāzmas ielā 36, Rīgā ikviens aicināts uz koncertu “Kā sākas Ziemassvētki?”, kurā svētku sajūtu uzburs bērnu vokālā studija “Knīpas un Knauķi” kopā ar Čučumuižas rūķīšiem un Rūķīšu krustmāmiņu Kristīni Dinu Bitēnu. Programmā skanēs komponista Atvara Sirmā dziesmas.
Kā sākas Ziemassvētki? Ar svētku gaidīšanu, taču gaidīšanai ir jābūt darbīgai. Svētki ir jārada. Lai tie iemirdzas. Eglīte mirdz, actiņas mirdz, sirsniņa mirdz - tāda kopīga mirdzēšana ir svētki.
Svētkiem ir arī jāskan. Zvaniņi skan, bērnu smiekli skan, dziesmas skan. Aicinām uz kopīgu Ziemassvētku mirdzēšanu, skanēšanu un gaidīšanu!
Ieeja koncertā bez maksas.
Organizē Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums”.
Folkloras kopa Grodi ielūdz uz koncertu “Dzeguze tautas priekšstatos un dziesmās”
Dzeguze ir viens no noslēpumainākajiem un mitoloģizētākajiem putniem tautas priekšstatos un tradīcijās. Būdama mediatorputns starp šo sauli un viņu sauli, dzeguze ir nozīmīgu ziņu devēja.
Dzeguze un dzeguzes balss latviešu folklorā un tautas priekšstatos saistās galvenokārt ar jaunas sievietes skumjām pēc dzimtajām mājām un sev tuvajiem — mātes, tēva, brāļiem un māsām. Tā, aizprecēta tālumā, no svešuma kā dzeguze atlido uz dzimto pusi un tēva mājas “aizkūko ar žēlīgu balsi”. Nereti neatpazīta tā paliek viena savās skumjās. Arī jaunā līgava, dzirdot dzeguzes balsi, kāzās galvu pieglauž mātei un tēvam, paredzot ilgu šķiršanos.
Šos skumju vēstījumus atklāj dzeguzes dziesmu tematiskā grupa, ko koncertā būs iespēja dzirdēt folkloras kopas “Grodi” izpildījumā. Muzikālo priekšnesumu papildinās folkloras pētnieka Aigara Lielbārža komentāri.
Ieejas maksa 7,00 EUR.
Biļetes iepriekšpārdošanā pieejamas “Biļešu paradīzes” kasēs vai www.bilesuparadize.lv
Folkloras kopas "Vilkači" svētku koncerts "Tautas dziesma Latvijai"
Koncertā tiks izpildītas latviešu tautasdziesmas, kurās atspoguļojas latviešu dzīves ritums, karavīru tikumi, tēvzemes mīlestība un pašaizliedzīga cīņa par brīvību.
Ieeja koncertā bez maksas.
Aicina pieteikt dalību tradīciju pasākumu ciklā “Radi-rādi”
Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums” aicina ikvienu interesentu no 30. oktobra līdz 16. decembrim izzināt, radīt un muzicēt, piedaloties jaunā tradīciju pasākumu ciklā “Radi-rādi”, kurš norisināsies KTMC “Ritums” jaunajā telpā “Radītava”, 3 stāvā, ieeja no Jaunielas 29A.
Palielinoties interesei par latviešu senajām tradīcijām, sadarbībā ar folkloras kopām un tradīciju pārzinātājiem izveidots izglītojošs un aizraujošs tradīciju pasākumu cikls, kura ietvaros būs iespēja uzzināt vairāk par tādām tēmām kā latviešu godi, tradīciju pamati, gadskārtu svētku svinēšana caur dziesmām un rotaļām, patriotisms, latviešu šūpuļdziesmas. Pasākumos īpaši aicināti piedalīties arī skolas vecuma bērni, jaunieši un ģimenes ar pašiem mazākajiem.
Aicinām zemāk iepazīties ar tradīciju pasākumu cikla “Radi-rādi” saturu un pieteikt savu dalību. Vietu skaits pasākumos ierobežots!
Tradīciju pasākumu cikls “Radi-rādi”
Mārtiņdiena tradīcijās, rotaļās un dziesmās
30.10. plkst. 18.00-20.00
Folkloras draugu kopa “Skandinieki”
Dalības maksa:
Pieaugušajiem 3.00 EUR
Ģimenēm 5.00 EUR
Dalībnieku skaits - 25
Folkloras draugu kopa “Skandinieki” aicina ikvienu interesentu uz cikliskiem tradīciju pasākumiem, kuri vēlas ieviest Saules gada ritējumu savā ikdienā. Nelielajos pasākumos tiks izmantota 3x3x3 forma – “Skandinieki” dalīsies ar gadu gaitā gūto pieredzi un zināšanām - par katriem godiem radot mazu konspektu - 3 dziesmas, 3 padomus, 3 kustību spēles, dejas vai rotaļas.
Klausīsimies, runāsim, dziedāsim, prātuļosim, spēlēsim, dancosim un veidosim savu gada grāmatu, kurā katru gadu pievienot kādu jaunu dziesmu, danci, zināšanu, saprašanu, rokdarbu vai pušķojumu, tradicionālo ēdienu. Cikla gaitā apskatīsim 4 lielos saules godus un 4 gadalaiku maiņas.
Gada ritējumā no oktobra līdz decembrim apskatīsim 2 svētku godus. Mārtiņdienu un Ziemas saulgriežus.
Katrai kopā nākšanas reizei tiek sagatavots izdales materiāls ar aprakstiem, notīm, konspektu, receptēm, padomiem un vietu saviem pierakstiem, komentāriem, kā arī sagatavoti skaņu ieraksti, kurus varēs klausīties un atcerēties ar QR kodu palīdzību Youtube platformā.
Pasākumi tiek rīkoti 2 nedēļas pirms godiem, lai tiem varētu sagatavoties. Visas zināšanas un izdales materiāli veidos grāmatiņu, ko papildināt ik gadu. Pasākumos visi laipni gaidīti ar līdzi paņemtiem instrumentiem saspēlei. Katrā reizē būs pieejams arī uzskates materiāls vai materiāli rotājumu vai tradicionālās virtuves darbnīcai.
Šūpuļdziesmas pasaulei
24..11. plkst. 12.00-13.00
10.12. plkst. 18.00-19.00
Folkloras draugu kopa “Skandinieki”
Dalības maksa:
Pieaugušajiem 3.00 EUR
Ģimenēm 5.00 EUR
Dalībnieku skaits - 25
Folkloras draugu kopa “Skandinieki” aicina uz sirsnīgu kopā būšanu ģimenēm. Vai esat gaidībās, vai mazais jau kuplinājis Jūsu saimes pulku, vai esat vecā tēva vai vecās mātes godā, vai gribas dabas, pasaules līdzsvarotu miera sajūtu, jeb gribas izdziedāt rimtumu - kā to sajust apkārtējā skrējienā, troksnī, satraukumā. Kā atvērties šūpuļdziesmai. “Šūpuļdziesmas pasaulei” šajā gadā norisināsies 2, bet jaunajā gadā tiksimies vēl divos notikumos. Katrai reizei būs sagatavota maza grāmatiņa ar dziesmām un padomiem, ar ko dalīsimies. Lai nebūtu jāraizējas, ka melodija aizmirsīsies - grāmatiņās būs QR kods, caur kuru You Tube platformā to varēs noklausīties, atceroties.
Aicinām ņemt līdzi ērtus plediņus, mazajiem šūpojamo krēsliņu, mīļāko mantiņu un citas nepieciešamās lietas. Ratiņus varēs atstāt pirmajā stāvā, slēgtā kāpņu telpā. Būs sarūpēta zāļu tēja.
Ja neesi mēms - Tu vari dziedāt! Mēs dosim padomus kā vairāk vadīt savu balsi, kā to nesamocīt, kā veidot skaņu melodijas - savus individuālos dziedājumus, brīvas kustības un sajūtu saspēles. Dziesmā mēs varam būt patiesi, varam būt bērni Zemes Mātei un to godināt. Mēs varam audzināt sevi. Un tad, ja mūsu dzīvēs ienāk vēl kāds - mūsu dziesmas saplūst, mēs audzinām viens otru, mijiedarbojoties.”
Cilvēka mūža godi dziesmotās sarunās un rituālos
3.12. Krustabas
12.12. Vedības
16.12. Bedības
plkst. 18.00-19.00
LU Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece un folkloras kopas “Grodi” dalībniece Aīda Rancāne
Dalības maksa par nodarbību 7.00 EUR
Dalības maksa par 3 nodarbībām 15.00 EUR
Dalībnieku skaits - 25
Bioloģiskie procesi - piedzimšana, nāve, vai sociālā statusa maiņa - kāzas tradicionālajā kultūrā tiek pārvērsti simboliskās formās. Šīs formas rituālu veidā tiek nodotas no paaudzes paaudzē mācīšanās ceļā. Mācās tā daļas, fragmentus - tekstus, dziesmas, rotaļas, rituālos atribūtus, ēdienus, izdarības u.t.t.. Katra paaudze tradīcijas jēgu apliecina no jauna. Mūsdienās pastiprinās tradīciju neizpratne un to vienkāršošana. Trīs nodarbībās aplūkosim trīs galvenos cilvēka mūža godus – krustabas, vedības un bedības, kurās mēģināsim izrunāt, izdziedāt, izprast būtiskākos rituālus, vērtības un simboliskās nozīmes, vienlaikus mēģinot tradīciju neiespiest vienas īstenības rāmjos.
Koncertlekcija “Jauns es biju karavīrs”
4.12. plkst. 19.00-20.30
Folkloras un seno cīņu kopa “Vilkači”
Dalības maksa:
Pieaugušajiem 5.00 EUR
Skolēniem un studentiem 3.00 EUR
Dalībnieku skaits - 25
Katru gadu novembris ir folkloras un seno cīņu kopas “Vilkači” pasākumiem visaizņemtākais mēnesis. Patriotu mēnesī projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros “Vilkači” ar koncertlekciju “Jauns es biju karavīrs” paspēj apbraukāt līdz 20 skolām visā Latvijā, tāpat arī piedalīties vairākos svētku koncertos Latvijas pilsētās. Folkloras un seno cīņu kopa “Vilkači” ļoti spēj iedvesmot un ieinteresēt skolēnus, jauniešus dažādos vecuma posmos stāstot par dzimtenes mīlestību, par vēsturiskiem un svarīgiem notikumiem Latvijā.
Koncertlekcija “Jauns es biju karavīrs” norisināsies arī tradīciju pasākumu cikla “RADI-RĀDI” ietvaros. Ir aicināts ikviens interesents, bez vecuma ierobežojuma. “Vilkaču” dalībnieki veicinās patriotismu caur senām tradīcijām un dziesmām, kā arī raisīt interesi caur mūzikas instrumentu un seno ieroču demonstrēšanu.
Uzstāšanās laikā tiek izpildītas latviešu tautasdziesmas, kurās atspoguļojas latviešu dzīves ritums, karavīru tikumi, tēvzemes mīlestība un pašaizliedzīga cīņa par brīvību. Muzikālajā pavadījumā tiek izmantoti tradicionālie instrumenti – kokle, dūdas, vargāns, ģīga, stabules, celma bunga, taure un dažādi sitamie instrumenti.
Būs iespēja iepazīt arī senos tautas tērpus, kas darināti pēc Latvijas teritorijas arheoloģisko atradumu paraugiem, datētiem ar vēlo dzelzs laikmetu (10.–12. gadsimts) jeb pirms krustnešu ienākšanas Latvijas teritorijā. Tāpat tiks rādītas bruņas un ieroču rekonstrukcijas, kuras atbilst Latvijas teritorijā atrastajiem paraugiem.
Ziemas saulgrieži tradīcijās, rotaļās un dziesmās
11.12. plkst. 18.00-20.00
Folkloras draugu kopa “Skandinieki”
Dalības maksa:
Pieaugušajiem 3.00 EUR
Ģimenēm 5.00 EUR
Dalībnieku skaits - 25
Folkloras draugu kopa “Skandinieki” aicina ikvienu interesentu uz cikliskiem tradīciju pasākumiem, kuri vēlas ieviest Saules gada ritējumu savā ikdienā. Nelielajos pasākumos tiks izmantota 3x3x3 forma – “Skandinieki” dalīsies ar gadu gaitā gūto pieredzi un zināšanām - par katriem godiem radot mazu konspektu - 3 dziesmas, 3 padomus, 3 kustību spēles, dejas vai rotaļas.
Klausīsimies, runāsim, dziedāsim, prātuļosim, spēlēsim, dancosim un veidosim savu gada grāmatu, kurā katru gadu pievienot kādu jaunu dziesmu, danci, zināšanu, saprašanu, rokdarbu vai pušķojumu, tradicionālo ēdienu. Cikla gaitā apskatīsim 4 lielos saules godus un 4 gadalaiku maiņas.
Gada ritējumā no oktobra līdz decembrim apskatīsim 2 svētku godus. Mārtiņdienu un Ziemas saulgriežus.
Katrai kopā nākšanas reizei tiek sagatavots izdales materiāls ar aprakstiem, notīm, konspektu, receptēm, padomiem un vietu saviem pierakstiem, komentāriem, kā arī sagatavoti skaņu ieraksti, kurus varēs klausīties un atcerēties ar QR kodu palīdzību Youtube platformā.
Pasākumi tiek rīkoti 2 nedēļas pirms godiem, lai tiem varētu sagatavoties. Visas zināšanas un izdales materiāli veidos grāmatiņu, ko papildināt ik gadu. Pasākumos visi laipni gaidīti ar līdzi paņemtiem instrumentiem saspēlei. Katrā reizē būs pieejams arī uzskates materiāls vai materiāli rotājumu vai tradicionālās virtuves darbnīcai. Nodarbības ilgums 2. Stundas.
Jebkurai celtnei būtiski ir pamati. Jebkuram augam būtiskas ir saknes. Bet ne bez jumta un ne bez lapām. Un ne bez gaismas, siltuma un mākas. Top. Top Pasaule un Visums. Top mūsu viedums, zināšanas, spēks.
Runāsim, elposim, dziedāsim, izspēlēsim. Teorētiski un praktiski noskaidrosim un atbildēsim par tradīciju pamatiem: tradicionālā dziedāšana – tās teorija un prakse, jauda un spēks. Kosmiskā ieelpa un izelpa, simbolu atklāsme, jēga un nozīme. Simboliskā domāšana un atklāsme tradicionālajā kultūrā.
Aicināts ikviens! Nav vecuma ierobežojumu. Nav nepieciešamas iepriekšējas priekšzināšanas un prasmes. Visu mācīsimies rita laikā. Aicinām ņemt līdzi blociņu un rakstāmpiederumu. Varēs izmantot viedierīci, lai fiksētu notiekošo un digitāli meklētu informāciju.
Pieteikšanās tradīciju pasākumiem: https://forms.office.com/e/p62SqKpNig
Papildus informācijai un jautājumiem tālr. 67105665
Mārtiņdienai veltīti koncerti “Eima Mārtiņos”
TLMS “Draudzība” jubilejas izstāde “Krāsainie 65”
No 19. oktobra Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” apskatāma Tautas lietišķās mākslas studijas “Draudzība” 65 gadu jubilejas izstāde “Krāsainie 65”.
Jubilejas izstādē apskatāmi bagātīgās krāsās stellēs austie lakati, no dabas krāsām iedvesmotās austās zvaigžņu segas no Zemgales novada, košie ziedu motīvi, kas izmantoti, aužot Latgales novada segas, savukārt, Vidzeme šajā izstādē izceļas ar tradicionālajām šatieru segām. Studijas dalībnieces iedvesmojušās no latviešu dizaineru – Jūlija Madernieka un Jūlija Straumes tekstilijām, radot unikālas segas.
Tautas lietišķās mākslas studija “Draudzība” dibināta 1959. gadā. Kopš 1972. gada studiju vada tekstilmāksliniece Irisa Blumate. Šobrīd TLMS “Draudzība” darbība saistīta ar aušanu, adīšanu, tamborēšanu, pērļošanu, mezglošanu, dažādu tehniku mežģīņu darināšanu, izšūšanu. Studijā darbojas 34 dalībnieces, kuras nodarbojas ar latviešu etnogrāfijā sastopamo tekstiliju ornamentu, krāsu un formu pētniecību, kā arī seno tekstilizstrādājumu kopēšanu un tautas mantojuma bagātības izmantošanu mūsdienu apģērbu un interjera priekšmetu veidošanu.
Studija aktīvi piedalās Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja rīkotajos pasākumos un demonstrē savas prasmes Rīgas pilsētas organizētajos svētkos. TLMS “Draudzība” darbi apskatāmi izstādēs Rīgā un citās Latvijas pilsētās, kā arī darbu kolekcijas tiek rādītas ārvalstīs – Somijā, Francijā, Polijā, Ungārijā, Austrālijā.
Izstāde apskatāma
katru dienu no plkst. 10.00 līdz plkst. 18.00, Jaunielā 29A.
Ieejas maksa 1,00 EUR.
Izstādes tapšanu
atbalstīja Rīgas valstspilsētas pašvaldība.
Folkloras kopa “Vilkači” izdod ceturto studijas albumu un prezentē videoklipu
No šīs nedēļas straumēšanas vietnē Spotify, kā arī tirdzniecības vietās ir pieejams folkloras un seno cīņu kopa “Vilkači” ceturtais studijas albums “Ķezbierēs”. Albuma tiluldziesmai “Ķerzbieres” ir izveidots arī videoklips, kas apskatāms folkloras kopas “Vilkači” YouTube kontā.
Ķezbieres, ķezberes vai ķezberi – šis
vārds latviešu valodā ir aizgūts no vācu valodas. Tā pirmā daļa ceresia latīņu valodā apzīmē ķirsi,
savukārt otrā – beere – vāciski ir
oga. Latviešu valodas izloksnēs šis vārds sastopams atšķirīgās formās, tomēr senāk
tā sauca ķiršu kokus, to ziedus vai pašas ogas.
Iedvesmojoties no ķiršu ziediem un spilgti sārtās krāsas, par ķezbierēm mēdza
saukt arī jaunas, skaistas meitenes. Pretēji ierastajam repertuāram par senā
karavīra dzīves gājumu, šajā albumā ir apkopotas dziesmas, kas stāsta par puišu
un meitu attiecībām – kā puiši brauc lūkoties līgaviņu, kā līgava atsaka vai
piekrīt puiša bildinājumam, par kopdzīvi, par laulātu ļaužu dienām un, tostarp,
arī nedienām. Tādēļ arī albumam izvēlēts nosaukums “Ķezbierēs”.
Albums ierakstīts Kultūras un menedžmenta centra (KMC) studijā “Lauska”, tajā veikta arī ieraksta skaņas apstrāde un pēcapstrāde.
Skaņu režisors – Kaspars Bārbals
Albuma dizains – Sindija Anča
Video “Ķezbieres” operators – Gatis Indrēvics
Videoklipā filmējušās:
Meitu māte – Gunta Siliņa-Jasjukeviča
Meitas – Janta Jasjukeviča un Una Beķere
Video klipa links: https://www.youtube.com/watch?v=nnRWPegiuoE
Īpašs paldies par sadarbību un atbalstu Līgai Brodužai un zirgu un cilvēku labsajūtas centram “Dabas zirgi”, kā arī Jānim Kušķim, Uģim Urtānam un Andrejam Planderam.
Albums un video tapis ar Rīgas valstspilsētas pašvaldības
finansiālu atbalstu.
Folkloras un seno cīņu kopa “Vilkači” ir Rīgas valstspilsētas pašvaldības kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” kolektīvs, kas jau 24 gadus Latvijā nodarbojas ar nacionālpatriotisko audzināšanu, tradīciju un folkloras pētniecību, senā karavīra dzīvesveida un amatnieku prasmju apgūšanu, to popularizējot dažādos pasākumos, koncertos un festivālos.
Mārtiņdiena tradīcijās, rotaļās un dziesmās (pasākumu cikla "Radi-rādi" ietvaros)
Folkloras draugu kopa “Skandinieki” aicina ikvienu interesentu uz cikliskiem tradīciju pasākumiem, kuri vēlas ieviest Saules gada ritējumu savā ikdienā. 30. oktobrī no plkst. 18.00 līdz 20.00 Kultūras un tautas mākslas centra "Ritums" radošajā telpā "Radītava", ieeja no Jaunielas 29A, notiks Mārtiņdienas tradīcijām veltīts vakars.
Pasākums tiek rīkots īsi pirms godiem, lai tiem varētu sagatavoties un tajā tiks izmantota 3x3x3 forma – “Skandinieki” dalīsies ar gadu gaitā gūto pieredzi un zināšanām - par katriem godiem radot mazu konspektu - 3 dziesmas, 3 padomus, 3 kustību spēles, dejas vai rotaļas.
Klausīsimies, runāsim, dziedāsim, prātuļosim, spēlēsim, dancosim un veidosim savu gada grāmatu, kurā katru gadu pievienot kādu jaunu dziesmu, danci, zināšanu, saprašanu, rokdarbu vai pušķojumu, tradicionālo ēdienu. Cikla gaitā apskatīsim 4 lielos saules godus un 4 gadalaiku maiņas. Pasākumos visi laipni gaidīti ar līdzi paņemtiem instrumentiem saspēlei. Katrā reizē būs pieejams arī uzskates materiāls vai materiāli rotājumu vai tradicionālās virtuves darbnīcai.
Katrai kopā nākšanas reizei tiek sagatavots izdales materiāls ar aprakstiem, notīm, konspektu, receptēm, padomiem un vietu saviem pierakstiem, komentāriem, kā arī sagatavoti skaņu ieraksti, kurus varēs klausīties un atcerēties ar QR kodu palīdzību Youtube platformā.
Tradīciju pasākums "Mārtiņdiena tradīcijās, rotaļās un dziesmās" notiek Pasākumu cikla "Radi-rādi" ietvaros.
Pieteikšanās tradīciju pasākumiem: https://forms.office.com/e/p62SqKpNig
Papildus informācijai un jautājumiem tālr. 67105665
Folkloras kopas "Lāns" 25 gadu jubilejas svinības "Satikšanās"
Folkloras kopa “Lāns” aicina pievienoties ikvienu kolektīva draugu 25 gadu jubilejas svinībām 19. oktobrī plkst. 16.00 Koka ēku renovācijas centrā “Koka Rīga”, Krāsotāju ielā 12.
Folkloras kopas vadītāja Ruta Puriņa
saka: “Svinībās mīļi aicinām draugus, “cīņu biedrus”, ar savu dziesmu un jauko,
labvēlīgo smaidu, lai pakavētos mūsu kopīgajā iedvesmas, spēka neizsīkstošajā
krātuvē – tautas mūzikā un tradicionālajā kultūras mantojumā.”
Jubilejas svinībās “Satikšanās” būs gan muzikāli priekšnesumi, dziesmas, uzspēlēts kāds dancis, sirsnīga atmosfēra un daudz mīļu sveicienu.
Folkloras kopa “Lāns” dibināta 1999. gadā.
“Lāns” spēlē autentiskus latviešu tautas instrumentus, latviešu folkloras
dziesmu materiālus papildinot ar savām interpretācijām.
Ieeja pasākumā bez maksas.
Pasākuma tapšanu atbalsta Rīgas valstspilsētas pašvaldība.
Aicina pieteikt dalību prasmju un tradīciju pasākumu ciklā "Radi-rādi"
Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums” aicina ikvienu interesentu no 16. oktobra līdz 16. decembrim izzināt, radīt un muzicēt, piedaloties jaunā prasmju un tradīciju pasākumu ciklā “Radi-rādi”, kurš norisināsies KTMC “Ritums” jaunajā telpā “Radītava”, 3 stāvā, ieeja no Jaunielas 29A.
Palielinoties interesei par seno latviešu tradīcijām un amatiem, amatnieku un meistaru darbiem, sadarbībā ar meistariem, folkloras kopām un tradīciju pārzinātājiem izveidots izglītojošs un aizraujošs nodarbību un notikumu cikls, piedāvājot piedalīties vairāk kā 25 aktivitātēs.
Aicinām iepazīties ar saturu un pieteikt savu dalību. Vietu skaits nodarbībās un pasākumos ierobežots!
Amatu prasmju nodarbību cikls "Radi-rādi"
Dažādas cimdu adīšanas tehnikas un raksti
16.10. plkst. 18.00-21.00 Dažādu cimdu valnīšu raksti
6.11. plkst. 18.00-21.00 Cimdi čiekuriņu rakstos
20.11. plkst. 18.00-21.00 Cimda īkšķis. Dažādi noraukuma veidi
Meistares Baiba Pilāne, tautas lietišķās mākslas studijas "Irbi" vadītāja un Sandra Lismane, tautas lietišķās mākslas studijas "Valdziņš" vadītāja
Dalības maksa par 3 nodarbībām 15.00 EUR
Dalībnieku skaits: 20
Materiāli līdzņemšanai: Adāmadatas 5 gb. 2mm, dzija tiks nodrošināta.
Vienas adatas pinums
17.10., 31.10., 14.11. plkst. 18.00-20.00
Meistare Skarleta Mežale, tautas lietišķās mākslas studijas "Rota" vadītājas palīgs
Dalības maksa par 3 nodarbībām 15.00 EUR
Dalībnieku skaits: 8
Visi darbam nepieciešamie materiāli tiks nodrošināti.
Adatas pinums jeb adīšana ar vienu adatu ir jau kopš akmens laikmeta visā pasaulē lietota rokdarbu tehnika. Tās galvenais darbarīks ir viena adata ar kuras palīdzību tiek sasaistītas pavediena cilpiņas. Šajā meistarklasē mācīsimies sasaistīt kopā cilpiņas un izgatavot siltus vilnas izstrādājumus, piemēram cepuri.
Grupa nokomplektēta. Nodarbībām vairs nav iespējams pieteikties!
Meistare Laura Krustiņa, tautas lietišķās mākslas studijas "Cēre" vadītāja
Dalības maksa par 4 nodarbībām 15.00 EUR
Dalībnieku skaits: 10
Materiāli līdzņemšanai: Vilnas dzija saskanīgos toņos vai pretkrāsās, 500 g. Dziju nepieciešams satīt kamoliņos.
Četru nodarbību laikā izveidosim siltu un mīkstu, 100x100cm lielu, tikpat kā stellēs austu lakatu. Adatas un rāmis tiks nodrošināts. Šādai lakata aušanai izmanto lāpīšanas tehniku, raksts veidojas no diegu savstarpējas krustošanās, tā rodas mazākas vai lielākas rūtiņas. Process samērā vienkāršs, bet aizņem zināmu laiku un prasa lielu uzmanību. Šī tehnika ļauj radoši izmantot dažādu dziju krājumu atlikumus.
Zīda apgleznošana ekoprinta tehnikā
Grupa nokomplektēta. Nodarbībām vairs nav iespējams pieteikties!
2.11., 9.11. plkst. 11.00-14.00
Meistare Baiba Osīte, tekstilmāksliniece, tautas lietišķās mākslas studijas "Gundega" vadītāja
Dalības maksa par 2 nodarbībām 25.00 EUR
Dalībnieku skaits: 6
Visi darbam nepieciešamie materiāli tiks nodrošināti.
Pīšanas meistarklase no kārklu sloksnēm
Grupa nokomplektēta. Nodarbībām vairs nav iespējams pieteikties!
4.11., 15.11., 22.11., 25.11. plkst. 18.00-20.00
Meistare Maija Maskalāne, tautas lietišķās mākslas studijas “Vasa” vadītāja
Dalības maksa par 4 nodarbībām 15.00 EUR
Dalībnieku skaits: 8
Visi darbam nepieciešamie materiāli tiks nodrošināti.
Nodarbībā uzzināsim kārklu slokšņu sagatavošanas procesu, pinumu tehnikas un nodarbību noslēgumā būs iespējams katram tikt pie paša darināta groziņa.
Celu jostu aušana
Grupa nokomplektēta. Nodarbībām vairs nav iespējams pieteikties!
10.11., 17.11. plkst. 10.00-15.00
Meistars Māris Maniņš, tautas lietišķās mākslas studijas “Rīdze” vadītājs
Dalības maksa par 2 nodarbībām 15.00 EUR
Dalībnieku skaits: 10
Visi darbam nepieciešamie materiāli tiks nodrošināti.
Aušana ar celiem ir ļoti sena aušanas tehnika, kurā tiek izmantoti celi - kvadrātveida aušanas plāksnītes ar caurumu katrā stūrī. Tajos ir savērti velki (dzijas). Griežot celus, un caur šķīrienu ņemot saiviņu ar auda diegu, veidojas raksts. Noaustā daļa tiek saukta par celaini, tā var būt josta, prievīte, grāmatzīme. Celaines garums ir atkarīgs no velku garuma, bet platums - no celu skaita, velku biezuma un aušanas stila.
Pastalu darināšana
Grupa nokomplektēta. Nodarbībām vairs nav iespējams pieteikties!
5.12. plkst. 18.00-21.30
Meistare Agrita Krieviņa-Siliņa, dizainere, ādas apstrādes amata meistare, seno apavu pētniece, projekta 100pastalas.lv radītāja
Dalības maksa 35.00 EUR
Dalībnieku skaits: 10
Visi darbam nepieciešamie materiāli tiks nodrošināti.
Lieliska iespēja tikt pie savām pastalām. Pašu darinātajām pastalām ir īpaša vērtība un tās uzvelkot sirds gavilē! Piesakoties pastalu darināšanas meistarklasei pieteikšanās anketas pēdējā sadaļā aicinām norādīt vēlamo izmēru un krāsu- gaiši brūnas, tumši brūnas, koši zilas, tumši zilas, tumši zaļas, sarkanas, bordo.
Pieteikšanās amatu prasmju nodarbībām-
https://forms.office.com/e/xXnjzPK4Yn
Papildus informācijai un jautājumiem tālr. 67105665
Tradīciju pasākumu cikls "Radi-rādi"
Mārtiņdiena tradīcijās, rotaļās un dziesmās
30.10. plkst. 18.00-20.00
Folkloras draugu kopa “Skandinieki”
Dalības maksa:
Pieaugušajiem 3.00 EUR
Ģimenēm 5.00 EUR
Dalībnieku skaits - 25
Folkloras draugu kopa “Skandinieki” aicina ikvienu interesentu uz cikliskiem tradīciju pasākumiem, kuri vēlas ieviest Saules gada ritējumu savā ikdienā. Nelielajos pasākumos tiks izmantota 3x3x3 forma – “Skandinieki” dalīsies ar gadu gaitā gūto pieredzi un zināšanām - par katriem godiem radot mazu konspektu - 3 dziesmas, 3 padomus, 3 kustību spēles, dejas vai rotaļas.
Klausīsimies, runāsim, dziedāsim, prātuļosim, spēlēsim, dancosim un veidosim savu gada grāmatu, kurā katru gadu pievienot kādu jaunu dziesmu, danci, zināšanu, saprašanu, rokdarbu vai pušķojumu, tradicionālo ēdienu. Cikla gaitā apskatīsim 4 lielos saules godus un 4 gadalaiku maiņas.
Gada ritējumā no oktobra līdz decembrim apskatīsim 2 svētku godus. Mārtiņdienu un Ziemas saulgriežus.
Katrai kopā nākšanas reizei tiek sagatavots izdales materiāls ar aprakstiem, notīm, konspektu, receptēm, padomiem un vietu saviem pierakstiem, komentāriem, kā arī sagatavoti skaņu ieraksti, kurus varēs klausīties un atcerēties ar QR kodu palīdzību Youtube platformā.
Pasākumi tiek rīkoti 2 nedēļas pirms godiem, lai tiem varētu sagatavoties. Visas zināšanas un izdales materiāli veidos grāmatiņu, ko papildināt ik gadu. Pasākumos visi laipni gaidīti ar līdzi paņemtiem instrumentiem saspēlei. Katrā reizē būs pieejams arī uzskates materiāls vai materiāli rotājumu vai tradicionālās virtuves darbnīcai.
Šūpuļdziesmas pasaulei
24..11. plkst. 12.00-13.00
10.12. plkst. 18.00-19.00
Folkloras draugu kopa “Skandinieki”
Dalības maksa:
Pieaugušajiem 3.00 EUR
Ģimenēm 5.00 EUR
Dalībnieku skaits - 25
Folkloras draugu kopa “Skandinieki” aicina uz sirsnīgu kopā būšanu ģimenēm. Vai esat gaidībās, vai mazais jau kuplinājis Jūsu saimes pulku, vai esat vecā tēva vai vecās mātes godā, vai gribas dabas, pasaules līdzsvarotu miera sajūtu, jeb gribas izdziedāt rimtumu - kā to sajust apkārtējā skrējienā, troksnī, satraukumā. Kā atvērties šūpuļdziesmai. “Šūpuļdziesmas pasaulei” šajā gadā norisināsies 2, bet jaunajā gadā tiksimies vēl divos notikumos. Katrai reizei būs sagatavota maza grāmatiņa ar dziesmām un padomiem, ar ko dalīsimies. Lai nebūtu jāraizējas, ka melodija aizmirsīsies - grāmatiņās būs QR kods, caur kuru You Tube platformā to varēs noklausīties, atceroties.
Aicinām ņemt līdzi ērtus plediņus, mazajiem šūpojamo krēsliņu, mīļāko mantiņu un citas nepieciešamās lietas. Ratiņus varēs atstāt pirmajā stāvā, slēgtā kāpņu telpā. Būs sarūpēta zāļu tēja.
Ja neesi mēms - Tu vari dziedāt! Mēs dosim padomus kā vairāk vadīt savu balsi, kā to nesamocīt, kā veidot skaņu melodijas - savus individuālos dziedājumus, brīvas kustības un sajūtu saspēles. Dziesmā mēs varam būt patiesi, varam būt bērni Zemes Mātei un to godināt. Mēs varam audzināt sevi. Un tad, ja mūsu dzīvēs ienāk vēl kāds - mūsu dziesmas saplūst, mēs audzinām viens otru, mijiedarbojoties.”
Cilvēka mūža godi dziesmotās sarunās un rituālos
3.12. Krustabas
12.12. Vedības
16.12. Bedības
plkst. 18.00-19.00
LU Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece un folkloras kopas “Grodi” dalībniece Aīda Rancāne
Dalības maksa par nodarbību 7.00 EUR
Dalības maksa par 3 nodarbībām 15.00 EUR
Dalībnieku skaits - 25
Bioloģiskie procesi - piedzimšana, nāve, vai sociālā statusa maiņa - kāzas tradicionālajā kultūrā tiek pārvērsti simboliskās formās. Šīs formas rituālu veidā tiek nodotas no paaudzes paaudzē mācīšanās ceļā. Mācās tā daļas, fragmentus - tekstus, dziesmas, rotaļas, rituālos atribūtus, ēdienus, izdarības u.t.t.. Katra paaudze tradīcijas jēgu apliecina no jauna. Mūsdienās pastiprinās tradīciju neizpratne un to vienkāršošana. Trīs nodarbībās aplūkosim trīs galvenos cilvēka mūža godus – krustabas, vedības un bedības, kurās mēģināsim izrunāt, izdziedāt, izprast būtiskākos rituālus, vērtības un simboliskās nozīmes, vienlaikus mēģinot tradīciju neiespiest vienas īstenības rāmjos.
Koncertlekcija “Jauns es biju karavīrs”
4.12. plkst. 18.00-19.30
Folkloras un seno cīņu kopa “Vilkači”
Dalības maksa:
Pieaugušajiem 5.00 EUR
Skolēniem un studentiem 3.00 EUR
Dalībnieku skaits - 25
Katru gadu novembris ir folkloras un seno cīņu kopas “Vilkači” pasākumiem visaizņemtākais mēnesis. Patriotu mēnesī projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros “Vilkači” ar koncertlekciju “Jauns es biju karavīrs” paspēj apbraukāt līdz 20 skolām visā Latvijā, tāpat arī piedalīties vairākos svētku koncertos Latvijas pilsētās. Folkloras un seno cīņu kopa “Vilkači” ļoti spēj iedvesmot un ieinteresēt skolēnus, jauniešus dažādos vecuma posmos stāstot par dzimtenes mīlestību, par vēsturiskiem un svarīgiem notikumiem Latvijā.
Koncertlekcija “Jauns es biju karavīrs” norisināsies arī tradīciju pasākumu cikla “RADI-RĀDI” ietvaros. Ir aicināts ikviens interesents, bez vecuma ierobežojuma. “Vilkaču” dalībnieki veicinās patriotismu caur senām tradīcijām un dziesmām, kā arī raisīt interesi caur mūzikas instrumentu un seno ieroču demonstrēšanu.
Uzstāšanās laikā tiek izpildītas latviešu tautasdziesmas, kurās atspoguļojas latviešu dzīves ritums, karavīru tikumi, tēvzemes mīlestība un pašaizliedzīga cīņa par brīvību. Muzikālajā pavadījumā tiek izmantoti tradicionālie instrumenti – kokle, dūdas, vargāns, ģīga, stabules, celma bunga, taure un dažādi sitamie instrumenti.
Būs iespēja iepazīt arī senos tautas tērpus, kas darināti pēc Latvijas teritorijas arheoloģisko atradumu paraugiem, datētiem ar vēlo dzelzs laikmetu (10.–12. gadsimts) jeb pirms krustnešu ienākšanas Latvijas teritorijā. Tāpat tiks rādītas bruņas un ieroču rekonstrukcijas, kuras atbilst Latvijas teritorijā atrastajiem paraugiem.
Ziemas saulgrieži tradīcijās, rotaļās un dziesmās
11.12. plkst. 18.00-20.00
Folkloras draugu kopa “Skandinieki”
Dalības maksa:
Pieaugušajiem 3.00 EUR
Ģimenēm 5.00 EUR
Dalībnieku skaits - 25
Folkloras draugu kopa “Skandinieki” aicina ikvienu interesentu uz cikliskiem tradīciju pasākumiem, kuri vēlas ieviest Saules gada ritējumu savā ikdienā. Nelielajos pasākumos tiks izmantota 3x3x3 forma – “Skandinieki” dalīsies ar gadu gaitā gūto pieredzi un zināšanām - par katriem godiem radot mazu konspektu - 3 dziesmas, 3 padomus, 3 kustību spēles, dejas vai rotaļas.
Klausīsimies, runāsim, dziedāsim, prātuļosim, spēlēsim, dancosim un veidosim savu gada grāmatu, kurā katru gadu pievienot kādu jaunu dziesmu, danci, zināšanu, saprašanu, rokdarbu vai pušķojumu, tradicionālo ēdienu. Cikla gaitā apskatīsim 4 lielos saules godus un 4 gadalaiku maiņas.
Gada ritējumā no oktobra līdz decembrim apskatīsim 2 svētku godus. Mārtiņdienu un Ziemas saulgriežus.
Katrai kopā nākšanas reizei tiek sagatavots izdales materiāls ar aprakstiem, notīm, konspektu, receptēm, padomiem un vietu saviem pierakstiem, komentāriem, kā arī sagatavoti skaņu ieraksti, kurus varēs klausīties un atcerēties ar QR kodu palīdzību Youtube platformā.
Pasākumi tiek rīkoti 2 nedēļas pirms godiem, lai tiem varētu sagatavoties. Visas zināšanas un izdales materiāli veidos grāmatiņu, ko papildināt ik gadu. Pasākumos visi laipni gaidīti ar līdzi paņemtiem instrumentiem saspēlei. Katrā reizē būs pieejams arī uzskates materiāls vai materiāli rotājumu vai tradicionālās virtuves darbnīcai. Nodarbības ilgums 2. Stundas.
Tradīcijas. Pamati.
29.11. Tradicionālā dziedāšana un apdziedāšana
6.12. Simboli un simboliskā domāšana tradicionālajā kultūrā
Plkst. 18.00-20.00
Latvijas folkloras biedrības valdes priekšsēdētājs Andris Kapusts un folkloras pētniece, digitālā satura veidotāja Zelma Skābene
Dalības maksa par nodarbību 10.00 EUR
Dalības maksa par divām nodarbībām 15.00 EUR
Dalībnieku skaits - 25
Jebkurai celtnei būtiski ir pamati. Jebkuram augam būtiskas ir saknes. Bet ne bez jumta un ne bez lapām. Un ne bez gaismas, siltuma un mākas. Top. Top Pasaule un Visums. Top mūsu viedums, zināšanas, spēks.
Runāsim, elposim, dziedāsim, izspēlēsim. Teorētiski un praktiski noskaidrosim un atbildēsim par tradīciju pamatiem: tradicionālā dziedāšana – tās teorija un prakse, jauda un spēks. Kosmiskā ieelpa un izelpa, simbolu atklāsme, jēga un nozīme. Simboliskā domāšana un atklāsme tradicionālajā kultūrā.
Aicināts ikviens! Nav vecuma ierobežojumu. Nav nepieciešamas iepriekšējas priekšzināšanas un prasmes. Visu mācīsimies rita laikā. Aicinām ņemt līdzi blociņu un rakstāmpiederumu. Varēs izmantot viedierīci, lai fiksētu notiekošo un digitāli meklētu informāciju.
Pieteikšanās tradīciju pasākumiem: https://forms.office.com/e/p62SqKpNig
Papildus informācijai un jautājumiem tālr. 67105665
Tautas fotostudijas "Vidze" 55 gadu jubilejas izstāde "Fotogrāfa dvēsele"
No 18. septembra Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” apskatāma Tautas fotostudijas “Vidze” 55 gadu jubilejas izstāde “Fotogrāfa dvēsele”. Izstādē apskatāmas gandrīz 40 fotogrāfijas, kuras studijas dalībnieki noķēruši pēdējos piecos gados.
Izstāde bija radošs izaicinājums studijas dalībniekiem, kuru uzdevums bija atspoguļot fotogrāfijās savu dvēseli. Katrs dalībnieks “medīja” savu dvēseles stāvokli, mēģināja sevi sadzirdēt, sajust, saprast. Un tas nevienā vecumā nav viegls uzdevums. Studijas vadītāja Guna Oškalna-Vējiņa saka: “Izstādes parasti rīkojam tematiskas. Jubilejas izstādi vēlējamies veidot ar dziļāku nozīmi, parādīt skatītājam, kādu paši sevi redzam. Dvēseles slēptākajā stūrītī ir gan smiekli, gan humors, gan pārdomas, tomēr katra dalībnieka dvēseles dziļums ir parādīts savā veidā un patiesumā.”
Studijas darbības misija ir amatiermākslas popularizēšana, dažādu darba stilu apgūšana un praktiska pielietošana, nozīmīgu pasākumu iemūžināšana, fotogrāfiju digitālās apstrādes apgūšana.
Studijas pirmsākumi meklējami laikā, kad 1969. gadā Tramvaju un trolejbusu pārvaldes paspārnē tika dibināts foto klubs. No 2005. gada foto studiju vada Guna Oškalna-Vējiņa un tas ir Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” kolektīvs. Visus studijas pastāvēšanas gadus vadošais darba stils ir reportāža. Studijas dalībnieki fotografē Dziesmu un deju svētkus, citus svarīgus notikumus Latvijā un Rīgā, dodas regulāros plenēros.
- Izstāde apskatāma katru dienu no plkst. 10.00 līdz plkst. 18.00, Jaunielā 29A.
- Ieejas maksa 1,00 EUR.
- Izstādes tapšanu atbalstīja Rīgas valstspilsētas pašvaldība.
Par iestādes nosaukuma maiņu
Informējam, ka saskaņā ar Rīgas domes 12.06.2024. lēmumu Nr. RD-24-3700-lē “Par nosaukuma maiņu atsevišķām Rīgas valstspilsētas pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta departamenta padotības iestādēm” ar 2024. gada 1. septembri iestādes nosaukums ir Rīgas valstspilsētas pašvaldības iestāde “Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums””.
Tautas lietišķās mākslas studijas "Dzīne" jubilejas izstāde "50 gadskārtu līnijas"
Izstāde tapusi ar Rīgas valstspilsētas pašvaldības finansiālu atbalstu.
No 16. – 18. augustam Rīgas dzimšanas dienas ietvaros Vecrīgā norisināsies pirmie Rīgas garšas svētki!
Tuvojas gada gaidītākais Rīgas pilsētas notikums- Rīgas dzimšanas dienas svinības! Svētku ietvaros pirmo reizi Vecrīgā trīs dienu garumā no 16. līdz 18. augustam norisināsies Rīgas garšas svētki.
Aicinām no 16. augusta plkst. 14.00 līdz 18. augusta plkst. 23.00 apmeklēt Street Food festivālu Mazajā Jaunielā 5!
Visu trīs dienu garumā šeit norisināsies arī Eiropas Street Food festivāla Latvijas posma kārta, kurā ar ēdienu garšu baudītāju un žūrijas palīdzību tiks noteikta labākā ielu ēdiena garša un tās veidotājs, kurš šī gada rudenī pārstāvēs Latviju Eiropas Street Food sacensībās, kas norisināsies Vācijā. Šajā zonā būs iespējams satikt un nobaudīt Latvijas Neatkarīgie aldari / Latvian Independent brewers brūvējumus no Labietis. Pagan brews, Valmiermuižas alus darītava, Tālavas ķēniņa alus, Brūzis Manufaktūra , Nurme Brewery & Taproom. Street food zonā notiks Vecrīgas novusa sacensības, aktivitātes bērniem, diskotēkas, viktorīnas un citas aktivitātes sadarbībā ar Street Food Latvia.
17. augustā Rātslaukumā visas dienas garumā norisināsies dažādas svētku aktivitātes. Īpaša loma būs šajā dienā tiks piešķirta sviestmaizēm, jo mums ir pamats lepoties ar mūsu sviestmaižu kultūru. Sadarbībā ar AS “Latvijas Maiznieks” norisināsies dažādas ēdienu meistarklases un konkursi, kurus vadīs svētku dižvedēji: šefpavārs Elmārs Tannis un Latvijā spicākais recepšu eksperts Pipars. Par svētku atmosfēru rūpēsies Rīgas pantomīmas mīmi un mūziķis Rudra ar komandu.
Rātslaukumā darbosies Rīgas bārs, kurā saimniekos daudzas atzinības ieguvušais bārmenis Linards Grundmans ar FLYTIE komandu. Bārā profesionāli bārmeņi piedāvās ne tikai gardus kokteiļus, bet rīkos arī bārmeņu šovu. Svētku godā arī celsim daudziem zināmo, bet nedaudz aizmirsto kokteili „Rīgas atslēga”, ko demonstrēs pats kokteiļa autors, izcilais bārmenis Andris Noreiķis.
Paralēli bāram darbosies Rīgas bufete, kurā varēs baudīt dažādas maizītes, salātus u.c. ēdienus, kas raksturīgi svētkiem, kā arī pirmo reizi ielu ēdienu kultūrā ienāks autentiskais kulinārais mantojums – sklandrauši, īstā rudzu maize ar balto sviestu, zirņi ar speķi u.c., kurus apmeklētājiem prezentēs Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs.
17. augustā no plkst. 11.00 līdz plkst. 20.00 Rātes pasāžā un pie tās darbosies “Amatnieku iela”, kurā būs iespēja tikties ar Rīgas amatniekiem, izmēģināt dažādas amatu prasmes (aušanu, adīšanu, knipelēšanu, kokgerbšanu u.c.) un iegādāties amatnieku radītos priekšmetus.
Līksmo, audz, daudzini! Uz tikšanos Rīgas dzimšanas dienas svinībās un pirmajos Rīgas garšas svētkos! Visu Rīgas dzimšanas dienas mēneša programmu meklē www.vasara.riga.lv.
Tautas lietišķās mākslas darinājumu izstāde “(P)AMATS”
No 8. jūlija līdz 11. augustam Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” izstāžu zālē ir apskatāma 12 Tautas lietišķās mākslas studiju darinājumu kopizstāde “(P)AMATS”.
Izstādē “(P)AMATS” piedalās Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” Tautas lietišķās mākslas studijas “Rota” (aušana, rokdarbi), “Rīdze” (aušana stellēs, celu aušana), “Draudzība” (aušana, rokdarbi), “Gundega” (aušana, zīda apgleznošana un batika), “Bārbele” (rokdarbi, knipelēšana, tērpu modelēšana), “Valdziņš” (rokdarbi), “Cēre” (rokdarbi), “Kalvis” (arheoloģisko rotu darināšana), “Vasa” (pinumi), “Plastika” (ādas plastika), “Cilnis” (metāla rotu darināšana), “Dzīne” (kokgriešana).
Izstāde veidota kā amatniecības darinājumu mežs, lai ieietu tajā, nepieciešams iziet cauri baltai bērzu birztalai, kurā uz visu vēl jāraugās no malas. Ejot tālāk, skatam atklājas dažādi tautas lietišķās mākslas žanri, – rakstainos apmetņos tērptas sieviņas, stalti kārklu pinumu ciņi, kas apauguši ar mellenājiem un cimdu raksti kā odziņas spīguļo saulē. Mežiņā var satikt kukaiņus, kas, izgraužot mizu kokam, rada savus rakstainos koka grebumus vai ādās iespiestus rakstus. Pa gaisu lido adīti putni un starp sakritušajiem kokiem pārvietojas rotu ezīši. Ieejot šajā mežā, jaunais interesents, iedvesmas piepildīts, rod sevī enerģiju jaunam sākumam, jaunam ceļam – aroda prasmju apgūšanai.
Izstāde apskatāma katru dienu Jaunielā 29A no plkst. 10.00 līdz plkst. 18.00.
Ieejas maksa 1,00 EUR.
Izstādes tapšanu atbalsta Rīgas valstspilsētas pašvaldība.
Rīgas vasaras kultūras programmā "Vecrīgas zaļumballe"
Aicinām pieteikties ielu tirdzniecībai pasākumā "Rīgas garšas svētki" no 16.-18. augustam
Rīgas garšas svētki Vecrīgā norisināsies pirmo reizi un šo svētku mērķis ir iepazīstināt rīdziniekus un Rīgas viesus ar visu laiku Latvijas virtuves dažādajām garšām – gan tradicionālām, gan novatoriskām, jo ne vienmēr viss, kas raksturīgs mūsu kulinārajam mantojumam, ir jāpatur esošajā formā un vēsturiskajā precizitātē. Garšu tradīcija ir viena no tām vērtībām, kas spēj saglabāt savu unikalitāti arī ejot līdz laikam.
Svētki norisināsies divos Vecrīgas laukumos:
Auto stāvlaukumā pie Mazās Jaunielas 5 trīs dienu garumā – no 16. līdz 18. augustam – būs pārvērties par ielu ēdienu garšu skvēru ar plašu ielu ēdienu izvēli, kurā pulcēsies labākie no labākajiem Street Food meistariem, sniedzot apmeklētajiem iespēju baudīt ēdienus no dažādām pasaules virtuvēm, taču gatavotus no Latvijā ražotiem produktiem un integrējot tajos latviskās garšas kodu.
Visu trīs dienu garumā notiks Eiropas Street Food festivāla Latvijas posma kārta, kurā ar garšu baudītāju un žūrijas palīdzību tiks noteikta labākā ielu ēdiena garša un tās veidotājs, kurš jau šī gada rudenī pārstāvēs Latviju Vācijā notiekošajās Eiropas Street Food sacensībās.
Garšas skvērā īpaša loma būs Latvijas neatkarīgajiem aldariem, pie tiem svētku apmeklētāji varēs nobaudīt dažādas alus garšas. Visu pasākuma norises laiku svētku viesus izklaidēs DJ.
Rātslaukumā 17. augustā visas dienas garumā norisināsies dažādas svētku aktivitātes, kuras vadīs svētku dižvedēji: šefpavārs Elmārs Tannis un Latvijā spicākais recepšu eksperts Pipars. Īpaša loma šajā dienā tiks piešķirta sviestmaizēm, jo mums ir pamats lepoties ar mūsu sviestmaižu kultūru. Sadarbībā ar AS “Latvijas Maiznieks” notiks sviestmaižu gatavošanas konkursi un citas aktivitātes.
Par svētku atmosfēru rūpēsies Rīgas pantomīmas mīmi un mūziķis Rudra ar komandu.
Savukārt Rātes pasāžā 17. augustā no plkst. 14.00 līdz 20.00 atgriezīsies Rīgas amatnieki, pie kuriem “Amatnieku ielā” būs iespēja izmēģināt dažādas amatu prasmes un iegādāties amatnieku radītos priekšmetus.
Svētku rīkotāji uzsver, ka netradicionālā pieeja latviešu tradicionālai virtuvei ir kā ceļš, kuru ejot var atmodināt ticību savam unikālajam kulinārajam mantojumam un iespējām, kuras tas paver.
Aicinām pieteikties ielu tirdzniecībai pasākumā "Rīgas garšas svētki" 16.-18. augustam:
Autostāvlaukumā pie Mazās Jaunielas 5 2024. gada no 16.-18.augustam no 14.00-23.00,
Rātslaukumā 2024. gada 17.augustā no plkst. 14.00-23.00,
Rātes pasāžā un pie tās 2024. gada
17.augustā no plkst. 14.00-20.00,
Visus dokumentus un pielikumus līdz 2024. gada 26. jūlijam nosūtīt uz e-pastu: [email protected]
Etno disko nakts "Saulgriezis"
21. jūnijs ir vasaras saulgrieži -
gada īsākā nakts un garākā diena. Gada īsākajā naktī var piedzīvot
neparastus notikumus un sajūtas, vien jānotic un jāļaujas saulgriežu nakts
maģijai.
Aicinām šajā dienā no plkst. 20.00 apmeklēt pirmo etno disko nakti
“Saulgriezis” Rīgas domes autostāvlaukumā pie Mazās Jaunielas 5.
Pasākumā darbosies vainagu vīšanas darbnīca, kurā varēs apgūt gan tradicionālu, gan netradicionālu jāņu zāļu vainagu vīšanas prasmi. Vainaga nozīme ir gan rotāšanās, gan aizsardzība, ko simbolizē aplis.
Vakara gaitā 5 profesionāli
diskžokeji spēlēs etno un tautas mūzikas ritmus, kas tiks miksēti ar
elektronisko mūziku, tai skaitā drum’n’base.
Muzikālā programma:
plkst. 20.00-plkst.21.00 DJ KAN
plkst. 21.00-plkst.23.00 DJ Just Scenny un DJ RDean
plkst. 23.00-plkst.01.00 Etno disko tēvi Kaspars Zaviļeiskis un Dīvs Reiznieks
Uz vietas darbosies uzkodu un dzērienu tirdzniecība.
Nāc dejot un izbaudīt gada īsāko nakti īpašā un maģiskā atmosfērā!
Dalība pasākumā bez maksas.